http://obrazek

Vánoce jsou svátky uznávanými téměř po celém světě. Každá země má ale své tradice, dárky nejsou nadělovány v jednotný den a stejnou postavou.

V Anglii dárky pod stromeček naděluje Father Christmas v noci z 24. na 25. prosince. Tradičním Vánočním jídlem je zde krocan s ořechovou nádivkou. Sladkou tečku pak tvoří vánoční puding. Ten se připravuje v době adventu a míchat ho chodí každý člen rodiny. Při míchání pak vyslovuje své přání. Ve stejný den pak naděluje dárky Santa Claus v Americe. Na sváteční tabuli pak nechybí nadívaná krůta, ke které se podává bramborová kaše, sladké brambory, vařená kukuřice, nádivka, brusinkový kompot a pečivo.

Vánoce v Austrálii? To je především slunce a teplo! Proto se tam často sváteční večeře odehrává přímo na pláži. K jídlu se podávají studené obložené mísy, ovocné a zeleninové saláty a osvěžující nápoje.

Ve Francii dětem plní dárečky jejich boty připravené ke krbu, nebo přivazuje dárky stuhami na stromeček Otec Vánoc – Pere Noël. K večeři si Francouzi rádi dají krom krocana také na le reveillon – pokrmu z ústřic a nesmí chybět husí játra.

Ke Španělským Vánocům patří hlavně ovčí a kozí speciality a lahůdky, jakými jsou máslové placky, citronový dort s kandovaným ovocem, nebo pečivo s piniovými jadérky.

A nejbizardnější Vánoční tradice?

V Norsku se hospodyňky asi příliš nenadřou, všechny metly a smetáky jsou bezpečně ukryty, aby je neodnesli zlí skřítkové. Mnoho Japonských rodin tráví štědrý den v KFC, tradice vznikla díky úspěšné reklamě již v roce 1974. V Německu schovávají okurku do vánočního stromku a první zvídavé dítě, které jí ráno najde, obdrží malý dárek. V Etiopii hrají muži a chlapci tradiční hru Ganna, jež se hraje se zakřivenou holí a dřevěným míče. V Grónsku mají na vánoční tabuli mattak neboli syrovou velrybí kůži podávanou s tukem nebo kiviak tuleně naditého hnijícími racky. Na Islandu si pochutnávají na shnilém žralokovi.